Clergy

Church of Scotland

Parish of Toward & Inverchaolain

Scottish Charity No: SC015531

 

 

All images are copyright property of either Historic Scotland or the individual photographer.

Please note that records prior to the Reformation are incomplete.

Date

Name

Details

1253

Robert of Ellesham.

Parson of Inverchaolain.

1431

Sir Finlay.

Vicar.

1549

Sir Robert Maxwell.

Institude as Vicar on 11th August.

1574

Dowgall Campbell Reader.

Presented to the Vicarage by King James VI.

1575

Sir John Lamont.

Vicar

List of Ministers since the Reformation.

Date

Name

Details

1635

Ewen M'Laine, M.A.

Died 1649.

1649

Niel Cameron, M.A.

Died 20th April 1676.

1676

Duncan M'Arthour, M.A.

Tranfered to Kilmodan.

1686

John M'Kenzie.

Deserted his charge.

1690

Thomas Bruce.

Died 10th May 1733.

1735

Dugald Allan, M.A.

Died 11th October 1769.

1770

Duncan M'Lea.

Died May 1786.

1784

Hugh M'Tavish.

Died 24th March 1837.

1829

Alexander M'Tavish

Died 29th September 1869 (son of the preceding).

1870

George Park

Transfered to the Middle Church in Paisley in 1882.

1882

Alexander M. Stewart

Died July 1895.

1896

George A. Stalker, B.D.

Transfered to Kenmuir in 1910.

1910

Alexander Cameron

Transfered to Grenada, B.W.I., in 1918.

1918

John Scoular Thomson, M.A.

Resigned November 1938. Died 1939.

1939

James Graham Withycombe

Died 1949.

1950

Donald Stewart, M.A.

Transfered to Glasgow in 1957.

1957

David C. Allan

Died 1958.

1958

Douglas Sommerville

Retired May 1976

1977

D. Ian Isdale, M.A. B.D.

Retired April 1981. Died October 1982

1981

Howard G. Taylor, Bsc. B.D.

Transfered to Glasgow in 1986

1987

Hugh Conkey Bsc. B.D.

Transfered to Newton Hill, Aberdeenshire, in 2001

2001

Ian McKenzie

Interim Moderator

2002 - 2007

David Anderson

Became an army chaplain January 2007

2002 -

Ruth Griffiths

Current auxiliary minister

2007 - 2008

Anthony Jones

Rosehall, Sutherland

2011-

Aileen Robson